Britové, (i Američané) hodně rádi zkracují a vymýšlejí "nové" výrazy.
Dnes začneme 1. lekcí, ve které se naučíme základy, (oslovení, konverzační fráze) a ve 2. lekci se zaměříme na noční život.
Oslovení
Hi!/ Hey! - Ahoj!
What's up? - Jak to jde? - jedná se spíše o pozdrav, než o otázku na to, jak se máte
How's it going? - Jak to jde?
How ya doing? - Jak to jde?
TIP:
Když Váš někdo pozdraví nebo osloví "What's up?" nebo "How are you?", nejedná se o skutečnou otázku, proto na ni nereagujte stylem, dal jsem si jointa a taky mám kocovinu. Použijte odpověď "nothing much" (na otázku What's up?) a "I'm fine" (na How are you?).
Jak se máš?
How's it goin'? - Jak se máš?
Sucky./You? - Stojí to za prd./A ty?
Same shit, different day. - Stejnej shit, jako vždy.
Eh, ya know. - Pf, však to znáš.
Může se hodit.
Later. - Uvidíme se později.
See ya. - Uvidíme se.
Cheers. - Ahoj./Děkuji./Na zdraví.
I have to run./I'm out. - Musím běžet./Už musím jít.
I gotta bounce. - Musím vyrazit.
2. LEKCE
Noční život
Let's party tonight. AE/ Let's go partying. BE - Dnesk večer máme večírek.
I want to go clubbing. - Chci jít tancovat.
Let's go throw some shapes. - Jdeme si zatancovat.
Let's just hang out tonight. - Pojďme ven.
I just want to veg out tonight. - Dnes večer chci zůstat doma.
Do you want some brew? - Chceš pivo?
It's your round. - Teď objednáváš ty.
Wine always makes me tipsy. - Z vína jsem vždycky opilý.
He was totally bleezin'. - Byl totálně na hadry.
He drinks like a fish. - Pije jako duha.
You were wrecked last night. - Včera si byl pěkně opilý.
I know, and now I'm hangover. - Já vím, a teď mám kocovinu.
Doufám, že Vám aspoň nějaká frázička ulpí v paměti, a někdy ji použijete. Pozor ale, používat pouze v hovorové angličtině, nejsem si jistá, jak by reagovaly třeba paní učitelky ve školách. ;)
Na závěr mám pro Vás jako vždy videoklip. Dneska to bude spíš taková oddechovka od Sama Smitha, skvělého britského zpěváka, který vyhrál 2014 BRIT Critics' Choice Award a anketu BBC's Sound of 2014. Číslo jedna v Britské chart mu přinesla spolupráce s Naughty Boy na songu "La La La", od té doby už ale vydal i album, na kterém najdete právě tento song. Snad se bude líbit.
Žádné komentáře:
Okomentovat